Collection: Hands-On Workshops

THE COOKING SCHOOL IS ON PAUSE DURING LOCKDOWN.

The best way to learn is to roll up your sleeves and get stuck into it! In our hands-on classes you will go through recipes step by step, making everything to either take home or eat in class. Our teachers have years of experience and an infectious enthusiasm for teaching, cooking and eating. As we delve into each topic there is plenty of time for questions and hands-on learning. Go home with recipes and new skills for life.

All of our hands on workshops are suitable for both new and experienced domestic cooks. Each class has an emphasis on local, seasonal produce and aims to teach traditional techniques for modern kitchens.

Got questions? Have a read of our Workshop FAQs, or email us at info@cornersmith.com.au 

BOOKING WITH A VOUCHER:  Not all of our vouchers are not redeemable online. If your voucher doesn't work online, please email info@cornersmith.com.au with your voucher numbername and date of workshop and your contact details. We will be in touch with booking confirmation or if extra payment is required.  

 

12 products
  • Use It All Webinar with Alex and Jaimee
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Home Cheesemaking: Ricotta, Labneh & Yoghurt
    Regular price
    $170.00
    Sale price
    $170.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jam, Marmalade & Canned Fruit
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Larder
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chutneys, Relishes and Ketchups
    Regular price
    $180.00
    Sale price
    $180.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Citrus in the City
    Regular price
    $220.00
    Sale price
    $220.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Homemade Tofu
    Regular price
    $140.00
    Sale price
    $140.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Quick Breads
    Regular price
    $160.00
    Sale price
    $160.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • A Guide to Salad Making
    Regular price
    $175.00
    Sale price
    $175.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pickling
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Fermenting
    Regular price
    $180.00
    Sale price
    $180.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pelmeni: Russian Dumplings
    Regular price
    $150.00
    Sale price
    $150.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out